OTANİ KÖYÜ / Dr. İlker SALMAN

Bizim Jules Verne'miz vardı. Çocukken dünyanın merkezine gidip gelmiştik onla, aya yolculuk yapmış, dünyanın merkezine seyahat etmiştik. Denizin altında 20.000 fersah yol almıştık.ilginç gelmişti. Jules Abi nerden buluyor bu konuları demiştik, bizde neden yok böyle kitaplar ya demiştik hatta hayretler içinde kalmıştık. Jules Abinin kitaplarını devalarca okumuştuk. Kitapları biizi düşlere sokmuştu. Aklımızı allah bullak etmişti Jules Verne.Böyle şeyler olabilir mi demiştik. Ama oldu. bilim kurgu kitaplarının özelliğide düş kurmaları insanoğluna düşsel ütopya gelecekler kurması.

otani köyü

Bazı öğrenciler vardır. Bakınca bilim  adamı dersiniz. Her şeyi sorarlar, meraklıdırlar. Bir mekanik aletin işleyişini, uzay boşluklarını, hidrojen, nidrojen… ilgilerini çeker. Bitmez tükenmez meraklarını parlatırlar. Her sınıftan birkaç tane çıkar böyle öğrenci. Bu tür öğrencilerin ilgi alanlarına göre kitap derseniz OTANİ KÖYÜ.

Son yıllarda çocuk edebiyatında iyi çalışılmış, iyi kurgulanmış bilim kurgu kitabı bulmak zor. Yazarın mesleğinin doktorl olması olumlu şekilde kitaba yansımış.

Yazar kitabın başına Otani Köyü'nü içine alan geniş bir harita sunmuş, tabi bu harita kurmaca ama bana Trakya'yı hatırlattı. Haritadan sonra kitabın başına şahıs kadrosunun soyağacını koymuş. Başta bakınca pek bir şey çıkaramamıştım bu soyağacından fakat kitabı okurken işimi kolaylaştırdı ve ilginç geldi. Yazarın  bayağı bir emek harcadığı anlaşılıyor daha kitabın başında.

Çocuk kitaplarının girişi genelde babacan, bilgilendirici ve sıkıcı oluyor. Hemen etrafı ve kişileri tanıtmaya başlıyorlar. Karşıdakine hiçbir şey bilmiyor muamalesi çekiyorlar. Daha olayın içine girmeden al sana bir yığın bilgi. Yazar bu hataya düşmemiş.

Birinci bölüm İşbaş'ın Başbeyi Babu'nun halka konuşma yapması ile başlamış. Doğrudan olaya dalmış ki bu çocukların beğeneceği bir durum.

Dünya nükleeler savaş sonrası kötü bir durumda, devletler yıkılmış. şehir devletleri ortaya çıkmış. yeryüzü ortaçağa dönmüş. kıtlık, yoksulluk vs.

İşbaş üniversitesinde Yeşilderililer projesi bir umut olmuş, dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirme umudu tabi bilim adamlarına göre. Projenin konusu şu bitkilerdeki fotosentez olayını hayvanlara transfer ederek. hayvanlar yemeden içmeden güneşlerek, ürün veriyorlar. karbondioksit alıp oksijen üretmeleride cabası.

Bu projeyi yürüten Profesör Timbar, Dr. Bülam, Dr. Dişyum ve Dr. Kunat. OTANi adını verdikleri bir köy kuruyorlar. Burada Yeşilderili hayvanlar üretmeye başlıyorlar  ve deneylere devam ediyorlar. Geleceğe yatırım yaparlar Betta ve Verti'ye gen tansferi işini öğretmeye çalışırlar ki kendilerinden sonra bu işi sırtlayacak birileri olsun.

Kitabın bilim kurgu olması 5. bölüme kadar bilim adamları ve gen transferi konusu üzerine yoğunlaşmış bu durum sıkıcı gibi gelsede  ileri bölümler için kaldıraç görevi görmüş.

Tatolya'nın en büyük şehri olan İşbaş ta işler yolunda gitmez. halk huzursuzdur. Babu (kötü karakter oluyor ) Yeşilderili projesini kendi çıkarlarına kullanmak için avcı birlikleri kurar. ve bilim adamlarının peşine düşer. OTANİ köylüler durumu öğrenirler ve mücadele başlar. Taşınırlar vs.

Baştan söyleyim her öğrenciye göre bir kitap değil. Özellikle bu alana ilgisi olan küçük bilim adamlarının okuyacağı türden bir kitap. Nerden mi biliyorum iki yıl önce yaklaşık 140 öğrenciye okutmuştuk. grup ikiye yarılmıştı. beğenenler ve beğenmeyenler. bir kısmı mükemmel bir kitap Öğretmenim dediler, bir kısmı bu kitabı nerden buldunuz dediler. Vesselam test ettik öyle konuşuyoruz.

KAPSAM ALANI : 6. 7. 8. SINIF ÖĞRENCİLER ve 5. sınıflardan birikimli öğrenciler okuyabilir.

ÖĞRENCİYE NOT: Fen bilgisini ve bilinmezlikleri seviyorsan DNA'dır, GEN'dir vs tam sana göre bir kitap ama okurken şahıs kadrosu geniş bazen kim kimdi karıştırabilirsin. Öyle bir durum olursa kitabın başında verilen soyağacından faydalanabilirsin.

ÖĞRETMENE NOT: Öğrencilerine kitlesel bir okuma yaptırma yani tüm öğrencilerine okutma içinden seç 20-30 öğrenci gözünün tuttuklarını okut, zevk alacaklardır. sıkıcı diyen çıkabilir diren, zorla öğrencileri ki hayal dünyaları genişlesin biraz. farklı düşünebilmeyi kapsınlar.

VELİYE NOT: Çocuğunuzda küçük bilim adamları tavırları görüyorsanız. Onu bu kitapla ödüllendirebilirsin. Çocuğunuzda kitap okuma alışkanlığı varsa okur, beğenir yoksa beğenmeyebilir.

YAZARA NOT: Dr. İlker SALMAN'ı içtenlikle kutluyorum. güzel bir çalışma olmuş ama kitabın başındaki Dr. ifadesi olmamış sanki makale yazar gibi. Güzel düşünülmüş farklı bir kitap böyle yerli blim kurgu kitaplarının devamını yazması dileğiyle.

YAYINEVİNE NOT: Son yıllar Bu yayınevi güzel kitaplar çıkarıyor bu da güzel bir çalışma olmuş yayıevinin emeğine sağlık…

Konu : Bilim Kurgu/Genç Kurgu
Yayınevi Bu Yayinevi
Boyut : 130.0×190.0
Sayfa Sayısı : 191
Basım Tarihi : 2012-11
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Share Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.