ÜÇ KORKUSUZ ARKADAŞ / Yılmaz YEŞİLDAĞ

Uçak mühendisi Mertcan Bey, yerden dikine havalanan ve aynı biçimde inebilen bir uçak tasarlamıştır. Bu uçağın deneme uçuşlarının ilkinde uçak, bilinmeyen bir nedenle düşmüş ve pilot ölmüştür. İkinci deneme uçuşunu da Üç Kafadar''ların arkadaşı Gülcan''ın babası yapmış; O da uçakla birlikte bir ormana düşüp yaralanmıştır. İki uçağın da nedeni bilinmeyen bir şekilde düşmesi Üç Kafadar''ın ilgisini çekmiş, uçak fabrikasında çalışanlardan birinin uçakları düşürmek için sabotaj yaptığını düşünmelerine neden olmuştur.

                                             Arka Kapak Yazısı

Üç Korkusuz Arkadaş kitabını Yaz yayınları basmış. Yılmaz Yeşildağ'ı bana gelen örnek kitaplarıyla tanıtım. Daha önce yazarla ilgili herhangi bir bilgi sahibi değildim.  Kitabı iki yıl önce 100'e yakın öğrencimle birlikte okudum. Öğrencilerimin kitapla ilgili kanaatleri genelde olumluydu. İlgi çekici olmayan ya da beğenilmeyen bir kitabı çocuklar okurken zorlanır ve genelde hemen  itiraz ederler. Okumamak için direnirler. Bu kitapta böyle  bir problemle karşılaşmadım. Çocuklar gayet rahat  bir şekilde okudular.

Dil ve anlatım yönünden ise cümleler kısa kurulmuş. 7-12 yaş grubu öğrencilerin kitabın içine girebilmesi için önkoşullardan biri  bu. Yazar aşırı betimlemelerden kaçınmış, bu öğrencilerin kitaptan kopmasının önüne geçmiş. Olay akışında karşılaşabilecek hamleler önceden kestirilse bile kitabın akıcı Tükçesi ve kurgusu kitabın içine okuyucuyu çekiyor.

Kitabın konusu ilgi çekici : Mertcan Bey dikine kalkabilen ve inebilen bir uçak tasarlar. Bu projede Mertcan Bey'ile birlikte Pilot Cengiz, fabrikanın mükendisi Kurt Demirkan yer alır.

üç korkusuz arkadaş

Pilot Cengiz deneme uçuşu yapacaktır. Gençler (Hakan, Caner, Sercan) Bu uçuşu görebilmek için pistin kenarına gelmişlerdir.

Emek 2002 adı verilen uçağın deneme uçuşuda başarısızlıkla sonuçlanır. Pilot yaralanır. İnsanlar durumu değerlendirmek ve bir şeyler atıştırmak için fabrikanın kafeteryasına toplanırlar. Yaralanan pilotu merak etmektedirler.

Mertcan Bey'in şu cümlesi dikkat çekeci:

Şimdilik yapabileceğimiz tek şey: Allah'tan umudu kesmemek ve dua atmek

Caner pilanör uçuşunda fabrikanın dışında yolda kırmızı bir araba görür üzerinde uçarken arabanın yanına fabrikada çalışan Filiz'i fark eder. Deneme uçuşundan önce uçağa sabotaj yapıldığından kuşkulanmasına yol açar bu durum…. Gençler ipuçlarını değerlendirerek olayı çözmeye çalışırlar.

Kitap Çağdaş Gençlik Dizisi ismini hak ediyor. Bir uçak tasarımının merkeze konması ve uçakta yeni teknolojik özelliklerinin olması kitabı bilim kurgu türüne yaklaştırmıştır.

Çocukların olmayan bir şeyi düşünme, hayal etme, yapma gibi zihinsel faaliyete yönlendirebilecek bir kitap. İçerisinde herhangi bir olumsuz ögeye rastlamadım.

ÖĞRENCİYE NOT: Akıcı bir kitap sıkılmazsın, üç kafadarın olayı nasıl çözdüğünü merak ediyorsan hemen okumaya  başlamalısın

VELİYE NOT: Biraz daha okumalı ya da çocuğum artık kitap okumaya başlamalı diye düşünüyorsanız "Üç Korkusuz Arkadaş" güzel bir başlangıç veya devam kitabı olabilir.

ÖĞRETMENE NOT: Kitabın içerisinde herhangi bir olumsuz öğe yok. Rahatlıkla 5.6 sınıflara okutabileceğiniz bir kitap 7. sınıflara okutursanız kitap gereken ilgiyi görmeyebilir.

 

Share Button

“ÜÇ KORKUSUZ ARKADAŞ / Yılmaz YEŞİLDAĞ” için bir yanıt

  1. paragrafınız gerçekten işime yaradı ancak birazdaha detaya girmeniz daha iyi olabilirdi.her şeye rağmen emeğinize sağlık düştüğünüz notlar gayet yararlı ama biraz daha açıklaıcı olabilirdi iyi günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.